UNIVERSAL ACCEPTANCE (UA) DAY 2024

Crowne Plaza hotel, Beograd
28.03.2024.

PROGRAM

/PROGRAM

Registracija

00

Pozdravna obraćanja

direktor Fondacije „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS)
član Borda direktora Internet korporacije za dodeljene nazive i brojeve (ICANN)
Moderator: Dijana Milutinović,
menadžer komunikacija, RNIDS
01

Plenarna sesija 1: Višejezičan internet – imperativ za digitalnu inkluziju

Kakvu ulogu igraju nazivi domena i imejl adrese na pozornici višejezičnog interneta današnjice? Kako Univerzalna prihvatljivost (UA) doprinosi digitalnoj inkluziji svih korisnika interneta širom sveta? Kakve ekonomske i društvene dobrobiti donosi UA? Ovaj panel visokih zvaničnika istražuje upravo ova pitanja sa ciljem da naglasi značaj implementacije Univerzalne prihvatljivosti zarad dostizanja istinski globalno, višejezičnog interneta.
v.d. predsednice i direktorke ICANN-a
• Anil Kumar Žain,
direktor CSC Wifi Choupal India; predsedavajući Universal Acceptance Steering Group (UASG);
generalni direktor, Udruženje registara nacionalnih domena najvišeg nivoa azijsko-pacifičkog regiona (APTLD)
• Jaroslav Ponder,
rukovodilac kancelarije ITU za Evropu, International Telecommunication Union (ITU)
• Banu Neupane,
UNESCO
Moderator: Mihail Anisimov,
viši menadžer za globalne odnose sa zajednicom, ICANN

Pauza

02

Plenarna sesija 2: Univerzalna prihvatljivost u lokalnim zajednicama – napredak, izazovi i prilike

Tokom ove dinamične sesije predstavnici UA zajednice podeliće svoja iskustva sa implementacijom Univerzalne prihvatljivosti lokalno. Tokom razgovora biće predstavljeni primeri iz različitih regiona – od najboljih praksi za usvajanje Univerzalne prihvatljivosti i isporučenih rešenja, do izazova na koje se naišlo prilikom implementacije u lokalnim zajednicama.
rukovodeći analitičar, Koordinacioni centar za .ru/.rf
članica Upravnog odbora, Internet društvo (Registar naziva .am, .հայ domena), AMNIC administrator
pomoćnik direktora, Fondacija mrežni informacioni centar Tajlanda (THNIC)
UA ambasador, Chinese Domain Name Initiative, predsednik strateških partnerstava i razvoja poslovanja .商标 DotTrademark
• Roberto Gaetano,
EURALO
Moderator: Dijana Milutinović,
menadžer komunikacija, RNIDS

Ručak

03

Plenarna sesija 3: Implementacija Univerzalne prihvatljivosti – demonstracija rešenja

Koji alati i resursi su dostupni za implementaciju i merenje UA? Koje su to do sada otkrivene i usvojene prakse? Pridružite se vodećim ekspertima na ovom polju tokom panela namenjenog tehničkoj i akademskoj zajednici na kom će biti pokazani jasni primeri implementacije Univerzalne prihvatljivosti i postignutih rezultata.

profesor računarskih nauka, Moulay Ismail University of Meknes, Maroko: ko-predsedavajući UASG radne grupe za merenja
savetnik za infrastrukturu, Koordinacioni centar za .ru/.rf
pomoćnik direktora, Fondacija mrežni informacioni centar Tajlanda (THNIC)
UA ambasador, Chinese Domain Name Initiative, predsednik strateških partnerstava i razvoja poslovanja .商标 DotTrademark
viši menadžer za UA tehnologije, ICANN
zamenik predsednika Upravnog odbora RNIDS-a, direktor marketinga kompanije Gransy

Pauza

04

Plenarna sesija 4.1: Integracija UA u nastavne programe tehničkih fakulteta

UA je temeljac današnjeg globalnog, višejezičnog interneta, a poznavanje iste ono što ambiciozne divelopere, programere i sistem administratore čini konkurentnijim ukoliko je među veštinama koje poseduju. Tokom ove sesije eksperti za tehnologije razmatraće moguće metode i rešenja za integraciju UA obrazovanja u IT nastavne programe čime se razvija nova generacija tehničkih stručnjaka sa UA znanjima.

• Sarmad Husein,
viši direktor IDN i UA programa, ICANN
• Nodumo Dlamini,
Udruženje univerziteta Afrike (AAU), Gana
• Aleksandra Smiljanić,
profesorka, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu, Srbija
• Nemanja Radosavljević,
prodekan za nastavu, Računarski fakultet, Univerzitet Union, Srbija
Moderator: Nabil Benamar,
profesor računarskih nauka, Moulay Ismail University of Meknes, Maroko: ko-predsedavajući UASG radne grupe za merenja
05

Paralelna sesija 4.2: Implementacija Univerzalne prihvatljivosti – tehnička radionica

Oni koji razvijaju, izrađuju i upravljaju sajtovima i onlajn aplikacijama igraju vrlo važnu ulogu za usvajanje Univerzalne prihvatljivosti. Ova tehnička sesija namenjena je softver diveloperima i sistem administratorima, a objasniće kako programirati i konfigurisati alate – sajtove, aplikacije, imejl servere da podržavaju UA, nazive domena i imejl adrese na različitim jezicima i pismima. Pridružite se ovoj sesiji i steknite znanje važno za razvoj karijere zahvaljujući kom ćete doprineti razvoju interneta čiju punu moć mogu da iskuse svi korisnici.
• Arnt Gulbrandsen,
viši menadžer za UA tehnologije, ICANN

Zatvaranje konferencije

ORGANIZATORI

/ORGANIZATORI

MEDIJSKI PRIJATELJI

/MEDIJSKI PRIJATELJI

REGISTRACIJA

/REGISTRACIJA

Dejan Đukić

direktor Fondacije „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS)
Direktor je RNIDS-a u kom od 2008. godine radi na pravnim poslovima registra i učestvuje u izradi politika i pravila registracije .RS i .SRB internet domena. Učestvovao je na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama iz oblasti internet domena i IKT politika. Doktor je pravnih nauka i autor brojnih stručnih tekstova.

Danko Jevtović

član Borda direktora Internet korporacije za dodeljene nazive i brojeve (ICANN)
Danko je pionir interneta iz Srbije. Bio je osnivački i partner u kompaniji SezamPro, jednom od prvih pružalaca internet usluga u Srbiji, i inicijator reforme u tadašnjeg domena .YU. Nakon toga, bio je član Upravnog odbora, a kasnije i izvršni direktor Registra nacionalnog internet domena Srbije (.RS ccTLD). Osim toga, Danko je bio član Upravnog odbora CENTR-a (Udruženjaevropskih registara nacionalnih internet domena) i član multiakterskog savetodavnog tela UN IGF-a. Danko je ekspert za digitalno upravljanje i politike. Diplomirao je menadžmentu informacionih sistema, Univerzitetu u Beogradu, stekao MBA na IEDC, Bled School of Management, Slovenija, a sertifikat korporativnog direktora na INSEAD-u u Francuskoj i NACD-u u SAD-u. Danko je nominovan za člana Upravnog odbora ICANN-a od strane Nominacionog komiteta 2018. godine. Njegov mandat će isteći na Godišnjoj generalnoj skupštini 2024. godine.

Sali Kosterton

v.d. predsednice i direktorke ICANN-a

Sali je iskusna globalna liderka. Od 2012. godine bila je angažovana kao viša savetnica predsednika i višeg potpredsednik za angažovanje globalnih zainteresovanih strana (GSE), a trenutno obavlja funkciju v.d. predsednice i izvršne direktorke ICANN-a. Odgovorna je za međunarodne kancelarije ICANN-a i strategiju internacionalizacije. Njoj su odgovorni direktori regionalnih kancelarija i regionalni potpredsednici, kao i potpredsednici za Sastanke i podršku javnoj odgovornosti (PRS). Nedavno je Sali vodila razvojnu fazu ICANN-ov grant programa, projekat infrastrukture za hitnu podršku i dosprinose ICANN-ovih organizacija Odboru radne grupe protiv uznemiravanja. U okviru funkcije GSE, vodi GSE tim i tim za Sastanke i podršku javnoj odgovornosti.

Pre pridruživanja ICANN-u, Seli je vodila jednu od najvećih agencija za odnose s javnošću u Evropi, Hill & Knowlton, kao izvršni direktorka za EMEA region. U ovoj ulozi, bila je odgovorna za više od 1.000 zaposlenih u 33 kancelarije. Tokom svoje karijere, Sali je sarađivala sa različitim međunarodnim kompanijama i liderima sa ciljem da maksimalno iskoriste svoje resurse i izgrade snažne odnose sa zainteresovanim stranama. Iskusna i na pozicijama direktora odbora, uključujući uloge predsedavajućeg odbora.

Anil Kumar Žain

direktor CSC Wifi Choupal India; predsedavajući Universal Acceptance Steering Group (UASG);

Anil Kumar Jain trenutno radi kao COO CSC-a (Common Service Centre) Wi-fi Choupal. Bio je izvršni direktor Nacionalnog internet čvorišta Indije (NIXI) od 2020. do 2023. godine. Sa 43 godine radnog iskustva na različitim pozicijama, Anil je stručnjak za internet, širokopojasne i telekomunikacioni sektor. Neke od organizacija sa kojima je bio povezan su BSNL, MTNL i Ministarstvo elektronike i informacionih tehnologija Indije. Anil je bio na odboru NIXI -ja više od 14 godina.

Na domaćem nivou, bio je predsedavajući IIGF-21 i IIGF-22 (Indijski forum za upravljanje internetom), predsedavajući Višejezičkog odbora formiranog od strane Vlade Indije i član Komiteta za održivost interneta formiranog od strane Vlade Indije. Internacionalno je predsedavajući Upravnog odbora za Univerzalnu prihvatljivost (UASG), bio je zamenik predsedavajućeg radne grupe IDNccPDP4 u okviru ccNSO, predsedavajući radne grupe IDN ccPDP4 podgrupe za konfuzne sličnosti i podgrupe DS. Takođe je bio predsedavajući radne grupe formirane za izradu trogodišnje strategije za APTLD. Bio je član radne grupe IDN EPDP GSNO i vezni oficir između ccNSO i GNSO za ovu radnu grupu. Govorio je na različitim događajima organizovanim od strane ICANN-a, IGF-a i APTLD itd.

Cilj Anila je učiniti internet dostupnim i korisnim svakom pojedincu širom sveta, što uključuje inkluzivan rast interneta, laku i kontinuiranu dostupnost, pristupačnost posebno u najmanje razvijenim i razvijenim nacijama.

Leonid Todorov

generalni direktor, Udruženje registara nacionalnih domena najvišeg nivoa azijsko-pacifičkog regiona (APTLD)

Leonid Todorov je magistrirao lingvistiku na državnom Pedagoškom univerzitetu u Moskvi i stekao diplome postdiplomskih studija iz međunarodnih odnosa, menadžmenta i liderstva u poslovanju, kao i ekonomije u Danskoj, Tajvanu i SAD-u.

Njegovo iskustvo obuhvata rad u vladi, privatnom i akademskom sektoru.

Godine 2008. pridružio se Koordinacionom centru za .RU domen najvišeg nivoa kao šef sektora za međunarodne i odnose sa vladom i doprineo uspešnom pokretanju IDN ccTLD-ja .RF na ćirilici i lansiranju novih gTLD-eva .DETI (deca) i .TATAR.

U februaru 2015. godine imenovan je za generalnog menadžera Udruženje registara nacionalnih domena najvišeg nivoa azijsko-pacifičkog regiona (APTLD).

Leonidov fokus je na radu ccTLD-eva,IDN-ovima, upravljanju internetom, javnim politikama i međunarodnoj saradnji u IKT oblasti, kao i na sajber bezbednosti. Autor je i koautor brojnih publikacija o ovim temama i učensik različitih nacionalnih i međunarodnih konferencija.

Banu Neupane

UNESCO

Bhanu R. Neupane je obrazovan u obastima hidrosistema i upravljanja znanjem. Trenutno radi za UNESCO kao savetnik za IKT i nauku, otvorena rešenja i višejezičnost u sajber prostoru. Takođe je angažovan u oblasti otvorenih podataka i veštačke inteligencije, pre svega, radeći na unapređenju i povećanju pristupa naučnim podacima i informacijama. Učestvuje u projektima koji podržavaju države članice u implementaciji inicijativa za upravljanje podacima. Pored toga, gostujući je profesor i redovno predaje na teme upravljanja znanjem, višekriterijumskog odlučivanja, upravljanja vodnim resursima i smanjenja rizika od katastrofa. Takođe je odgovarn za UNESCO Preporuku iz 2003. godine o promociji i korišćenju višejezičnosti i univerzalnog pristupa sajber prostoru, koja prepoznaje važnost promovisanja višejezičnosti i ravnopravnog pristupa informacijama i znanju, posebno u javnoj sferi. Uveren je da bi UNESCO trebalo da ima vodeću ulogu u stimulisanju pristupa informacijama za sve.

bhanu

Mihail Anisimov

viši menadžer za globalne odnose sa zajednicom, ICANN

Mihail radi u oblasti hostinga, registracije domena i sistema jedinstvenih identifikatora već više od 14 godina. Obavljao je različite poslove u najvećim cloud i DNS provajderima, kao i registrima i registrima domena. Godine 2013. kao deo Fondacije za pomoć razvoju internet tehnologija i infrastrukture, učestvovao je u pokretanju TLD-eva .MOSKVA i .MOSCOW, a 2014. godine pridružio se timu Koordinacionog centra za .RU/.RF gde je bio uključen o odnose sa medijima, organizaciju događaja i međunarodne projekte.

Mihail je bio član različitih udruženja iz industrije. Takođe je bio uključen u organizovanje specijalizovanih konferencija i foruma o registraciji domena, hostingu, internet infrastrukturi, upravljanje internetom i sajber -bezbednosti. Takođe se bavi obrazovnim i prosvetnim radom za studente na temu infrastrukture i bezbednosti informacija korisnika.

U 2020. godini, Mihail se pridružio Internet korporaciji za dodeljene nazive i brojeve (ICANN), gde razvija odnose sa različitim zainteresovanim stranama na istoku Evrope i u Centralnoj Aziji.

Marija Kolešnjkova

rukovodeći analitičar, Koordinacioni centar za .ru/.rf

Marija Kolešnjkova radi u Koordinacionom centru za TLD .RU/.RF poziciji rukovodioca marketinga, spoljnih odnosa i projekata od 2007. godine, sa bogatim iskustvom na polju informacionih tehnologija, komunikacija i marketinga. Od 2007. godine Maria je uključena u IDN/UA programe.Učestvovala je u procesu za delegiranje ćiriličnog ccTLD-a .RF u periodu 2008-2009. godine. Tokom 2012-2013. radila je na aplikacijama i delegiranju nekoliko novih gTLD-eva tokom prvog kruga programa ICANN New gTLDs. Tokom 2021. bila je predsednica Radne grupe za komunikacije UA u UASG, a od 2019. je predsednica lokalne inicijative UA CIS-EE. Maria je bila govornica/predavač na brojnim konferencijama, uključujući sastanke ICANN-a, radionice CENTR-a i APTLD-a, regionalne i globalne IGF forume, Istočnoevropski DNS forum, konferencije grupe za operatere mreža u Evroaziji, TLDCON, itd. Takođe je organizovala različite regionalne i lokalne događaje u industriji i upravljanju internetom u Rusiji i Istočnoj Evropi.

Ana Karakanjan

članica Upravnog odbora, Internet društvo (Registar naziva .am, .հայ domena), AMNIC administrator

Ana Karakanjan je član Upravnog odbora NVO “Internet Community” od 2002. godine.

Ona je administrator Jermenskog centra za informacionu mrežu (AMNIC) za registraciju domena .am/.հայ.

Nakon osnivanja Instituta registrara, osigurala je saradnju NVO “Internet Community” sa registrima.

Učestvovala je u osnivanju NVO “Unija internet korisnika Jermenije” kao predstavnica internet zajednice Jermenije.

Ona je suorganizator Regionalne koordinacione grupe za univerzalno prihvatanje za CIS i Istočnu Evropu.

Radila je u kompaniji “Arminco” LLC od njenog osnivanja (1992).

Mlađi istraživač Instituta za primenjene automatizovane sisteme: 1986-1991. Uspostavila je prvu paketnu vezu sa globalnim mrežama koristeći x.25 protokol.

Anavin Pongsaborpat

pomoćnik direktora, Fondacija mrežni informacioni centar Tajlanda (THNIC)
Anavin Pongsaborpat je je zamenik direktora Fondacije Tajlandske mrežne informacione centrale (THNIC), koja služi kao centar za razvoj, promociju i olakšavanje upotrebe interneta u Tajlandu, posebno korišćenje nacionalnog domena najvišeg nivoa .th i .ไทย. Od 2021. godine, Anavin doprinosi UA projektima i aktivno radi na promociji svesti o UAi spremnosti javnosti i tehničke zajednice. Anavin je diplomirao na Fakultetu za računarsko inženjerstvo i ima iskustva u različitim oblastima informacionih tehnologija (IT).

Volter Vu

UA ambasador, Chinese Domain Name Initiative, predsednik strateških partnerstava i razvoja poslovanja .商标 DotTrademark

Volter živi u Pekingu, Kina. On je suosnivač i predsednik registra .商标, Internet DotTrademark Organisation Limited. “.商标” (izgovara se kao “šang biao”, što znači “.trejdmark” u pojednostavljenim kineskim karakterima) je ICANN akreditovani IDN TLD lansiran 2014. godine. .商标 nije samo IDN domen već i gradi pouzdan simbol za izražavanje prava vlasnika žiga na internetu putem naziva domena.

Volter ima preko 20 godina iskustva u industriji naziva domena, sa karijerom i na strani i registra i registrara naziva domena. Rad na promociji IDN-a uKini otpočeo je još 2000. godine kada je bio pomoćnik direktora opšte administracije u Centru za informacionu mrežu interneta Kine (CNNIC).

Volter je počeo da se uključuje u rad ICANN još od 2000. godine. U maju 2019. godine, imenovan je za UA ambasadora od strane UASG i aktivno učestvuje u aktivnostima promocije IDN-a i poboljšanja UA u Kini.

Od 2006. do 2014. godine bio je suosnivač i predsednik NameRich-a, registrara naziva domena koji je obavljao poslove registracije, transfera i parkiranja naziva domena.

Redžina Filipova Fučova

Industry Relations menadžer, EURid
Redžina Filipova Fučova se pridružila EURid-u, registru.eu, .eю i .ευ domena 2007. godine. Obavljala je različite poslove – od regionalnog menadžmenta, odnosa sa registrima i razvoja poslovanja, a takođe je bila uključena u uvođenje IDN-ova pod.eu domenom 2009. Godine, kao i.eu domena na ćirilici i grčkom. Godine 2022. imenovana je za menadžera za odnose s industrijom. Živi i radi u Pragu. Redžina je doktorirala iz međunarodnih ekonomskih odnosa na Ekonomskom fakultetu u Pragu i magistrirala pravo. Takođe je završila postdiplomski master program iz evropskih studija u Kremsu an der Donau, Austrija.

Roberto Gaetano

EURALO

Roberto Gaetano je aktivan učesnik u procesima donošenja politika o internetu i pri ICANN-u od 1997. godine.

Šest godina bio je deo Borda direktora ICANN-a, doprinoseći, između ostalog, odluci o uvođenju IDN TLD-eva. Kasnije je proveo šest godina u Upravnom odboru PIR-a, učestvujući u upravljanju IDN TLD-ovima .org za četiri različita pisma.

Sada je Roberto uključen u At-Large, promovišući aktivnosti korisnika u podršci Univerzalnoj prihvatljivosti. Organizuje sesije na globalnom i regionalnim IGF-ovima o višejezičnosti na internetu i podršci nedovoljno zastupljenim zajednicama.

Nabil Benamar

profesor računarskih nauka, Moulay Ismail University of Meknes, Maroko: ko-predsedavajući UASG radne grupe za merenja

Nabil Benamar je profesor računarskih nauka. Trenutno obavlja funkciju potpredsednika UASG-a i predsednika radne grupe za merenje koja promoviše Univerzalnu prihvatljivost svih validnih naziva domena i adresa e-pošte. Nabil takođe predsedava Radnom grupom za IDN sa arapskim pismom, timom ljudi koji rade na implementaciji arapskog pisma u DNS korenskoj zoni.

Njegova glavna polja istraživanja i istraživački teme su mreže buduće generacije, autonomna vožnja, Internet stvari (IoT) i TinyML. Autor je nekoliko članaka u časopisima i IETF dokumenata za standardizaciju. Trenutno obavlja funkciju urednika saradnika u časopisu “IEEE Access” (IF 3.4) i “Journal of King Saud University Computer & Information Sciences” (IF 9.0). Član je tehničkog programa na visoko rangiranim IEEE konferencijama (Globecom, ICC, PIMRC, WCNC, itd.). Nabil je bio predsedavajući konferencije IEEE MenaComm’20 i član Organizacionog odbora konferencija IEEE WCNC’2019 i IWCMC’23.

Nabil je ekspert za upravljanje internetom i bio je ambasador ISOC-a na IGF-u (2012. i 2013. godine), panelista Gugla na prvom arapskom IGF-u, ISOC stipendista za IETF’89&92&95&99&103 i ICANN’50&54 stipendista.

Vadim Mihailov

savetnik za infrastrukturu, Koordinacioni centar za .ru/.rf
Vadim Mihailov je konsultant za infrastrukturu Koordinacionog centra za TLD .RU/.RF i pruža tehničku ekspertizu za projekat univerzalne prihvatljivosti “Podderživaю.RF”. Vadim je uključen u temu univerzalne prihvatljivosti od 2019. godine i trenutno je aktivan član ICANN ccNSO UAC-a, te aktivan u EAI, Measurement i Technology UASG radnim grupama. Vadim ima značajno iskustvo u oblasti informacionih tehnologija, IT infrastrukture i arhitekture, tehničkih i sigurnosnih područja. Osim toga, bio je govornik na brojnim konferencijama, sastancima, radionicama, predavao je na vodećim univerzitetima u Ruskoj Federaciji i bio je deo stručnih timova koji su pružali podršku različitim tehničkim hakatonima. Vadim je autor i koautor brojnih analitičkih studija i tehničkih članaka.

Arnt Gulbrandsen

viši menadžer za UA tehnologije, ICANN
Arnt duži niz godina razvija linux/unix rešenja sa strane servera-bekenda. Pre nego što se pridružio ICANN-U, Arnt je radio u nekoliko startapova i obavljao samostalne delatnosti. Najpoznatiji takav startap je GUI company (sada) nazavana qt.io, gde je Arnt radio na programiranju korisničkog interfejsa, dokumentaciji, alatima, administraciji sistema i praktično svemu ostalom što zahteva tastaturu. Arnt je doprinosio radu IETF-a od sredine 1990-ih godina i do sada je napisao jedanaest RFC-eva i pomogao u pisanju drugih. Većina RFC-eva se odnosi na e-poštu, neki na DNS. Arnt potiče iz Norveške i sada živi u Nemačkoj. Kada nije za svojom posebno pravljenom tastaturom,Arnt vozi bicikl i pleše klasične plesove. Obožava da piše o sebi u trećem licu.

Dušan Stojičević

zamenik predsednika Upravnog odbora RNIDS-a, direktor marketinga kompanije Gransy
Bio je dugogodišnji glavni urednik časopisa „Svet kompjutera“, član i predsednik UO RNIDS-a, predsedavajući Cyrillic Generation Panel-a pri ICANN-u, član Izvršnog odbora SEEDIG-a i Programskog odbora RIPE SEE. Bio je i na funkciji potpredsednika Upravljačke grupe za Univerzalno prihvatanje (UASG), a sada je potpredsednik UO RNIDS i direktor marketinga za Istočnu Evropu u Gransiju. Fokus njegovih aktivnosti je usmeren na IDN domene i problematiku univerzalnog prihvatanja svih jezika i pisama na internetu.

Sarmad Husein

viši direktor IDN i UA programa, ICANN
Sarmad Husein je angažovan u ICANN-u na programima za internacionalizovane nazive domena (IDN) i Univerzalnu prihvatljivost (UA). Ranije je bio profesor računarstva i imao poziciju predsedavajućeg za višejezično računarstvo IDRC-a. Njegova istraživanja bila su posvećena razvoju računarskih rešenja za azijske jezike, uključujući lingvistička istraživanja, lokalizaciju, procesuiranje govora i lingvistike primenjene u računarstvu. Pre nego što se pridružio ICANN-u bio je aktivan član zajednice koju organizacija okuplja i član ICANN-ovog Nadzornog komiteta za bezbednost i stabilnost (SSAC).

Nodumo Dlamini

Udruženje univerziteta Afrike (AAU), Gana
Nudomo Dlamini je direktorka IKT servisa, komunikacija i upravljanja znanjem pri Uniji Afričkih univerziteta. Ima više od 30 godina radnog iskustva u sledećim oblastima: obrazovanje u srednjim školama, bankarstvo, železnice, tercijarno poljoprivredno obrazovanje i više obrazovanje. Radila je u Bocvani, Zimbabveu, Ugandi i sada Gani. Vodila je više IKT projekata pri Afričkom univerzitetu u Zimbabveu u periodu između 1999. i 2008. godine. Takođe je vodila inicijative na IKT polju za RUFORUM između 2009. i 2015. godine. Pri Uniji afričkih univerziteta vodi programe kontinentalne izgradnje kapaciteta za Digitalne sisteme u razvoju, Razvoj e-učenja, Univerzalne prihvatljivosti, Podatka za više obrazovanje, i Inovacija u učenju, komunikacijama pri istraživanju i saradnji. Afrički univerziteti su joj velika strast.

Dr Aleksandra Smiljanić

profesorka, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu, Srbija

Dr Aleksandra Smiljanić je redovni profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Drži nastavu i bavi se istraživanjem u oblasti internet tehnologija. Objavila je veći broj radova u vrhunskim međunarodnim časopisima na temu internet rutera i drugih mrežnih tehnologija,  i učestvovala na velikom broju nacionalnih i međunarodnih konferencija. Autor je ili koautor deset međunarodnih patenata. Drži nastavu iz predmeta Osnovi i primena interneta, Internet programiranje, Mrežna bezbednost i Arhitektura svičeva i rutera. Aleksandra Smiljanić je potpredsednik Akademije inženjerskih nauka Srbije. Bila je ministar za telekomunikacije i informaciono društvo od 2007 do 2008. Radila je u američkom telekomunikacionom operateru AT&T Labs Research u periodu 1999-2004.

Doktorirala je u oblasti telekomunikacionih mreža na Prinston univerzitetu u SAD.

Nemanja Radosavljević

prodekan za nastavu, Računarski fakultet, Univerzitet Union, Srbija

Nemanja Radosavljević je asistent profesor na Školi računarstva u Beogradu (RAF), gde predaje kompjuterske komunikacije, veb-sisteme i Internet stvari (IoT). Doktorirao je iz oblasti računarskog inženjerstva 2021. godine.

Poznat po svom angažovanom nastavnom stilu, dr Radosavljević objašnjava kompleksne teme kao što su kompjuterske komunikacije na jednostavan način. Studenti cene njegove inovativne metode koje čine učenje zabavnim i interesantnim.

Pored nastave, dr Radosavljević igra vodeću ulogu kao prodekan za nastavu na Školi računarstva. Na ovoj poziciji pomaže u planiranju obrazovnih programa, osiguravajući da studenti dobiju sveobuhvatno i ažurirano obrazovanje iz računarstva.
Dr Radosavljević takođe učestvuje u istraživanju i doprinosi pomacima u oblasti računarskog inženjerstva. Njegov rad koristi ne samo akademskoj zajednici, već i inspiriše studente da istražuju svoje sopstvene istraživačke interese.